Четверг, 15 Март 2018 10:26

МІЗРАХ ІГОР РОЗПОВІВ ЯК ОСКАРЖИТИ ШТРАФ ПОЛІЦІЇ Избранное

Всі штрафи, виписані співробітниками патрульної поліції на місці зупинки транспортного засобу, можуть бути скасовані в суді з огляду на порушення процедури розгляду справи. При цьому, абсолютно не важливо, чи був сам факт порушення ПДР чи ні. Одна лише та обставина, що поліція розглядала справу на вулиці - вже є вагомою підставою для подачі позову в суд. У цій статті відомий юрист і політик Мізрах Ігор детально роз'яснить норми законодавства щодо складання позовної заяви.

26 травня 2015 року Конституційний суд України заборонив ДАІ виписувати штрафи на місці зупинки автомобіля. КСУ вказав, що складання протоколу і постанови - це дві різні стадії адміністративного провадження, між якими повинен бути певний проміжок часу. Одночасне винесення протоколу, а потім відразу і постанови - є порушенням норм КупАП (Кодексу України про адміністративні правопорушення), прав громадян, а тому такі штрафи не можуть вважатися законними, пише https://mizrakhigor.wordpress.com/

Однак, надалі, Верховна Рада України змінила редакцію ст.258 КУпАП і надала право новим патрульним поліцейським взагалі не складати протоколи за порушення правил дорожнього руху, а відразу виносити постанови (штрафи) на місці зупинки автомобіля. При цьому, народні депутати не внесли зміни до інших статей КУпАП, що призвело до неузгодженості нової редакції ст.258 по відношенню до інших статей Кодексу, які регламентують процес розгляду справи. Це і дає лазівку водіям в суді.

Скільки коштує Україні боротьба з корупцією?

У рішенні КСУ від 26.05.2015 йде мова про те, що «словосполучення «на місці вчинення правопорушення» і «за місцем его вчинення», які містяться у статтях 258, 276 Кодексу, мають різне цільове спрямування и різний правовий зміст. «Зокрема, словосполучення «за місцем его вчинення, яке застосовується у положенні частини першої статті 276 Кодексу, за якою «справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем его вчинення», вказує на місцезнаходження органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення».

У теперішній редакції ст.258 КУпАП вказується наступне «Протокол не складається у випадку вчинення адміністратівних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції. У випадках, передбачених частиною першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова по справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283 цього Кодексу».

Отже, КСУ роз'яснив, що словосполучення «на місці вчинення правопорушення» і «за місцем його вчинення» мають різне значення. Перше означає - на місці, де було скоєно порушення ПДР, а друге - місце де розташоване Управління патрульної поліції того населеного пункту, де було скоєно порушення ПДР. Звертаємо увагу, що ст.258 КУпАП зобов'язує патрульного поліцейського виносити постанову згідно вимог ст.283 КУпАП. Це ключовий момент.

У статті 283 КУпАП зазначається таке: «розглянувши справу про адіміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі». Отже, щоб постанова була винесена, співробітник поліції спочатку повинен розглянути адміністративну справу (вивчити докази, покази свідків, пояснення обвинуваченого, документи, позицію адвоката і т.д). Постанову не може бути винесено без розгляду, інакше - така постанова буде вважатись незаконною.

А тепер головне питання - де поліцейський повинен розглянути справу? У
ст.276 КУпАП чорним по білому написано, що «справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем его вчинення.». А як ми вже вказали вище, словосполучення «за місцем його вчинення», згідно з рішенням КСУ, означає «місцезнаходження органу, уповноваженого законом розглядати справу». Тобто, розглядатися справа про порушення ПДР може ТІЛЬКИ в приміщенні відповідного управління патрульної поліції.

Виходить цікава ситуація: співробітник поліції може виписати постанову на місці зупинки автомобіля. Але, поліцейський не може виписати постанову без розгляду справи. А справу розглядати поліцейський може тільки в Управлінні поліції. Якщо ж поліцейський розгляне справу на дорозі або не розгляне її взагалі - це і є найважливішою підставою для скасування штрафу. Цією лазівкою може користуватися кожен водій незалежно від того - порушив він чи ні.

Позовну заяву необхідно модифікувати під конкретну справу із зазначенням конкретних обставин. Якщо поліцейський не надав доказів порушення, це також необхідно вказати в позові. Відсутність доказів - це окрема підстава для скасування штрафу. В сукупності - відсутність доказів і порушення процедури розгляду є відмінним аргументом для судді задовольнити позов проти поліцейського.

Як відомо, раніше Народні депутати України зробили «подарунок» населенню. З осені 2015 року, щоб подати позов до суду проти представника влади, потрібно заплатити 0,4 розміру мінімальної заробітної плати. На сьогодні мінімалка становить 1450 грн. Таким чином - судовий збір дорівнює 580 грн. Ця цифра більш ніж у два рази перевищує звичайний штраф за порушення ПДР в розмірі 255 грн. Багато водіїв відмовляються звертатися до суду саме через розмір судового збору.
Однак, мало хто знає, що судовий збір за скасування штрафу поліції платити не потрібно.
23 січня 2015 Пленум Вищого Адміністративного суду України прийняв наступне рішення:
«Відповідно до частини четвертої статті 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП) особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита… Припис частини четвертої статті 288 КУпАП не вступає в колізію з положеннями статті 5 Закону № 3674-VI, якою визначено пільги щодо сплати судового збору, оскільки коло вимог і осіб, які мають такі пільги за цим Законом, не є вичерпним. Крім того, у цьому випадку необхідно виходити з того, що норми частини четвертої статті 288 КУпАП є спеціальними нормами порівняно з нормами Закону про судовий збір. Отже, за подання до суду адміністративного позову про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, якою особу притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу, судовий збір не сплачується у порядку та розмірах, установлених Законом про судовий збір»».

Таким чином, водіям потрібно не бояться, а сміливо подавати позови до суду на нових поліцейських без сплати судового збору. Звичайно, буває так, що районні судді не хочуть виконувати рішення Пленуму ВАСУ. Але, це не повсюдна практика і вирішення районих судів про відмову відкривати провадження можуть бути успішно оскаржені в апеляційних інстанціях. Головне в цій справі не здаватися і домагатися свого. Співробітники патрульної поліції якраз і розраховують на те, що водії будуть лінуватися ходити по судах.
На думку Мізраха Ігоря Аркадійовича, дана схема повинна зупинити бездумне винесення патрульною поліцією штрафів за незначні порушення ПДР. На сьогоднішній день поліція повністю повторює діяльність ДАІ, яка в
2008-2009-му, влаштовувала облави на водіїв набиваючи кількість штрафів за дрібні порушення. Наприклад - порушення правил парковки. Така діяльність ДАІ викликала величезну кількість судових позовів. Після цього ДАІ заспокоїлася.

Нова ж патрульна поліція ще не мала нагоди зіткнутись з нескінченними судовими процесами. Позиція тут проста - поліцейський забирає час водія за незначне порушення ПДР, значить і водій може відняти у поліцейського час за порушення рішення Конституційного суду і КУпАП. У будь-якому випадку, подавати чи не подавати в суд - кожен вирішує сам для себе. «Дорожній контроль» лише дає інструмент захисту своїх прав. А захищати чи ні - це вже особиста справа автомобілістів.

Интересное