Суббота, 17 Март 2018 07:08

Ігор Мізрах: «Про утворення Центральної Ради у місті Києві»

Сьогодні на дворі 17 березня і рівно - 101 рік тому, відбулася значуща подія в історії України – була створена Українська Центральна Рада – революційна представницька інституція, яка ухвалила рішення про створення Української Народної Республіки та проголосила її незалежність. 
Але, слід почати з того, що створення Центральної Ради, та час її проголошення, це довготривалий процес, не було такого, що сьогодні взяли й створили. Лише, через рік існування ЦРУ, Грушевський у своєму виступі зазначив, що визначна подія відбулася саме 17 числа за новим стилем, (за старим стилем 4). Як зазначають українські історики: «спочатку була створена лише організаційна комісія по створенню Центральної Ради: перший склад налічував приблизно 25 осіб. Це був час революцій – вибори йшли не через кабінки й бюлетені, але вибори дійсно відбувалися. Кожна політична сила делегувала якихось своїх людей.»

Картинки по запросу Центральной Рады в Киеве
Отже, Центральна Рада була створена з ініціативи демократичної української інтелігенції, яка об’єдналася в Товариство Українських Поступовців, за участю політичних партій України, а також представників робітництва, духовенства, військових, студентів, громадських і культурних організацій.
Очільником УЦР було обрано відомого професора історії - Михайла Грушевського. Сам склад Центральної Ради постійно поповнювався і розширювався на демократичній основі. Вже наприкінці липня УЦР налічувала 825 членів. За час свого існування Центральна Рада видала 4 універсали, найважливіші в той час документи, які вже тоді визначали етапи Української держави — від автономії до самостійності. 
І - м Універсалом, який був проголошений 23 червня 1917 року, Українська Центральна Рада фактично проголосила автономію України. Потім, було сформовано Генеральний Секретаріат на чолі з Володимиром Винниченком — це, так би мовити, перший уряд України. 
Майже, через місяць проголошується ІІ - й Універсал — це був своєрідний крок назад, заради компромісу із російським Тимчасовим урядом. Він проголошував, що остаточну форму автономії України буде вирішено Установчими зборами Росії.
Стосовно, ІІІ - Універсалу, в нього взагалі цікава історія: після більшовицького перевороту в Петрограді Центральна Рада, 20 листопада 1917 року проголошує створення УНР, з визначенням її у федеральних зв’язках з Росією. За результатами виборів до Всеросійських Установчих зборів, які відбулися, 25 листопада 1917 року, вони мали тоді за собою більшість населення України, оскільки українські партії, що відігравали провідну роль в УЦР здобули 75 відсотків голосів виборців.
Але подальша діяльність Центральної Ради, значно ускладнилася протидією місцевих більшовиків і уряду Радянської Росії, яка поставила собі за мету будь - що завадити українській незалежності й не випустити Україну зі сфери своїх інтересів, та впливу. 
Вже, на кінець листопада 1917 року більшовики почали готуватися до повалення Української Центральної Ради і захоплення влади в Україні. Ленін і Троцький написали «Маніфест до українського народу з ультимативними вимогами до Української Ради», на противагу УЦР у Харкові був сформований радянський уряд, а Україну проголосили Республікою Рад. 
І, ось 22 січня 1918 року і був обнародований - ІV Універсал Центральної Ради, яким Україна вже проголошувалася самостійною державою. Після проголошення було ухвалено, ряд важливих законів, серед них були такі як: 8-годинний робочий день, земельна реформа, грошова система, державний герб УНР тощо. Останній її законодавчий акт який було прийнято, це ухвалення Конституції Української народної Республіки - 29 квітня 1918 року в місті Києві.
Автор: Ігор Мізрах

----------------------

Мизрах 
Игорь Аркадьевич
1 Августа 1971 

Известный политик, эксперт в вопросах экономики и права, меценат, педагог. Отличник народного просвещения. Кавалер ордена Св. Владимира. Зам. Председателя комитета по борьбе с коррупцией и организованной преступностью. Советник по вопросам реформирования судебной системы, милиции и прокуратуры

Интересное